Chalupa PAZDERNA - Nezdice na Šumavě

Chalupa, které nikdo z místních neřekne jinak než PAZDERNA, je klasickou šumavskou stavbou skládající se z obytné části, společné stodoly - společenské místnosti, místnosti dnes určené na lyže a kola, samostatné kolny a zastřešeného sezení s krbem a udírnou.

Chalupa byla v posledních letech kompletně zmodernizována. Cílem úprav chalupy a úpravy celého okolí bylo vytvořit podmínky pro příjemný pobyt hostů  zejména rodin s dětmi.

Chalupa je vybavena na celoroční provoz a je zde možno ubytovat až 20 osob.

Chalupa leží na polosamotě za vesnicí na pozemku přímo sousedícím s lesem, ze kterého je ze skály nad chalupou krásný výhled do kraje např. na hrad Rabí.

V  5 km vzdálených Kašperských Horách  se nachází lyžařský areál (www.skikasperky.cz) vhodný pro rodiny s dětmi. Nedaleko chalupy je možno nastoupit na upravované běžecké stopy (www.bile.stopy.cz) a v létě je možno přímo od chalupy vyjet na značené cyklotrasy  a vyjít na značené pěší trasy.

Na zatravněné terase vedle chalupy je připraveno místo pro hraní dětí.  Je zde  pískoviště, dětská skluzavka,  nadzemní bazén (průměr 4,5m) se solárním ohřevem, houpačky a další prvky pro děti.

K venkovnímu posezení je připraveno velké kryté sezení s kamenným krbem a udírnou.

Na horní zahradě nad chalupou je pod skálou přírodní ohniště s možností  opékání.

V chalupě je internet, včetně wifi a internetové TV v každém bytě.

Celý objekt je elektronicky zabezpečen, vybaven trezoremprotipožárním čidlem.

Psi a ostatní zvířata jen po předchozí dohodě.

V chalupě nekouříme.

Po předchozí dohodě je možno zajistit obědy.
Obědy je možno zajistit v místní obecní jídelně a to za super ceny nebo je možno obědy zajistit s donáškou na chalupu. Při Vašich výletech po Šumavě můžeme vřele doporučit stylovou restauraci Na Mýtě v Petrovicích u Sušice.

 

stodola - společenská místnost /v zimě nevytápěná/

V červnu 2011 jsme dokončili úpravy stodoly (60m2), která slouží jako společenská místnost s posezením, dřezem, lednicí, toaletou, trampolínou, stolem na pinpong, šipkami, stolním fotbálkem a dětským koutkem.

Cílem úprav této místnosti je vytvoření místa, kde bude možno trávit volný čas např. při špatném počasí. Děti zde budou mít hernu a dospělí odpočinkovou místnost, vše odděleno od místností k bydlení.

 

Proč PAZDERNA

Protože se v této chalupě na okraji vsi v minulosti sušil len na tkaní látek. Původně lidé sušili len doma v pecích nebo v komíně, ale protože většina stavení byla dřevěných s doškovými a šindelovými střechami, docházelo často k velkým požárům. Len, který se v komíně vznítil, vyletoval hořící ven z komínů a dopadal ještě hořící na střechy ostatních domků. Proto bylo takovéto sušení vrchností zakázáno a len se směl sušit jen ve staveních k tomu určených – pazdernách, která se stavěla stranou od ostatních obydlí, aby v případě požáru neshořela celá obec.